Diyabetik Ayak Yaralarında Hücresel Tedavi Yaklaşımları

Diyabetik ayak yaraları, diyabet hastalarının hastanede uzun süre yatışlarının en önemli nedenlerinden biri. Diyabet hastası olanlarda, normal nüfusa göre ampütasyon riski 15-40 kat daha fazladır. Diyabet hastalarının yüzde 25’inde görülen diyabetik ayak yaralarının yüzde 8’inde, ayak ya da parmak kesilmesi ile sonuçlanabilir. Liv HospitalRejeneratif Tıp ve Kök Hücre Üretim Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Karaöz, diyabetik ayak hastalarının tedavi seçenekleri kısıtlı olduğundan, çoğunlukla ampütasyonun son çözüm olarak bilindiğini kaydediyor. Fakat diyabetik ayak kesilmesi sonrasında ilk 5 yıl içindeki ölüm oranı yüzde 39 ile yüzde 68 arasında.
Günümüzde yara iyileşmesi için hücresel tedavi uygulamaları yeni ve etkili bir yöntem olarak ortaya çıkıyor. Yara tedavisinde, cerrahi bölgeye uygulanan yenileyici hücreler sayesinde diyabetik ayak yarasının tedavisi mümkün hale gelebiliyor. Hücresel tedavi uygulamalarının diyabetik yara iyileşmesindeki etkisinin yanı sıra kronik veya akut yaralarda uygulanabiliyor olması da ciddi bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.
Yenileyici Hücre Uygulamaları: Yağ Dokusu Kaynaklı Stromal Vasküler Fraksiyon
Lipo-aspirasyon yöntemiyle kişinin karın bölgesinden elde edilen yağlardan insanlara nakledilebilir hücrelerin üretilme şartlarına sahip (cGMP) laboratuvarlarda enzimatik ayrıştırma ile elde edilen kök hücreden zengin hücre kokteyline stromal vasküler fraksiyon (SVF) adı verilir. Yapılan çalışmalarda, yenileyici hücrelerden zengin SVF uygulamalarının hücre ölümünü engellemesi, kollojen sentezi, büyüme faktörü salınımı, yeni damar oluşunu ve hücre çoğalmasını teşvik etmesi gibi farklı mekanizmalarla diyabetik ayak yaralarının iyileşmesine katkıda bulunduğu gözlenmiştir.


Detaylı bilgi ve randevu için:

444 4 548
0850 222 2 548