Saç Ekiminde Hücresel Tedavi Yöntemi

Saç dökülmesi kadın erkek pek çok kişinin korkulu rüyası. Gelişen teknoloji ve tıp bilimi çeşitli alternatifler geliştirmeye devam ediyor. Liv Hospital Rejeneratif Tıp ve Kök Üretim Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Karaöz tarafından geliştirilen bir yöntemle kişinin kendi hücreleri kullanılarak saç dökülmesi ciddi oranda azaltılıyor ve yeni saçların çıkması gerçekleşebiliyor. Prof. Dr. Erdal Karaöz saç ekimi ve saç dökülmesinde hücresel tedaviyi anlattı…

Kendinden elde edilen hücreler kullanılıyor

Yaklaşık 2 yıl süren Ar-Ge çalışmalarını takiben klinik uygulama sonuçlarının oldukça yüz güldürücü oldu. Kişinin kendisinden elde edilen hücrelerle birçok hastalık tedavi ediliyor. Ayrıca hücresel tedavi yöntemiyle saç dökülmesi büyük oranda durduruluyor ve önceden dökülmüş saçların yeniden çıkması sağlanabiliyor.

Saç kökleri cansızlaşıyor

Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen “androjenik alopesi”nin sadece erkeklerde değil, kadınlarda çok sık görülen bir problemdir. Yöntem erkeklik hormonu androjenler tarafından etkilenen, genetik yatkınlığı olanlarda gözlenen ve öncelikle alın bölgesindeki saç çizgisinin geri çekilmesi ile sonra tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan durumlarda başarılı sonuçlar veriyor. Erkek tipi saç dökülmesinde, genetik olarak yatkın kişilerde androjenlerin etkisiyle kalın saç teli üreten saç kökleri cansızlaşır. Birden fazla saç teli çıkaran saç köklerinde ya bir tane saç teli çıkar ya da çıkamaz hale gelir.

Yeni saçlar da çıkıyor

Cansız saç köklerinden de kalın saç telleri yerine ince, zayıf, cansız ve açık renkli tüy benzeri kıllar çıkar. Bu durum saçlı deride seyrekleşmeye yol açarak özellikle kadınlarda estetik kaygılara neden olur. Ardından saç kökleri hayati fonksiyonlarını kaybederek bir daha saç üretemez hale gelir. Burada önemli olan nokta saç köklerinin ölmeden önceki uyku fazıdır. Uyku fazına giren kökler cansızlaşır ve saç üretmeyi bir süreliğine bırakır. Bu dönemde saça uygulanan hücresel tedaviler, uyuyan ve saç teli üretemeyen saç köklerini uyandırarak sağlam, kalın, koyu renkli saçların oluşmasını, yeni saç kökleri çıkmasını sağlayabiliyor.

Üç uygulama yapılıyor

Erkek ve kadınlara yapılan uygulamalarda, hastanın ense bölgesinden elde edilen mercimek büyüklüğünde saçlı deriden doku örneği alıyor ve kendi hücrelerini çok özel koşullara sahip laboratuarda (LivMedCell) üretiyoruz. 1 ay süren üretim sonunda hücreler bir ay arayla toplamda 3 defa kişinin saçsız bölgelerine deri altına olacak şekilde enjekte ediliyor. Her uygulama arasında (15 günde bir) destek tedavisiyle (PRP) birlikte oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor.


Detaylı bilgi ve randevu için:

444 4 548
0850 222 2 548