Göz Hastalıkları

Günlük yaşantımızda biz farkında olmasak da hücrelerimiz ve dokularımız yenileniyor. Bu yenilenme kök hücreler yardımıyla gerçekleşiyor. Kök hücreler, tüm vücut dokularında olduğu gibi göz dokularında da yenilenme ve kaybedilen hücrelerin yerine konması için gerekli. Günlük hayatımızda devam eden bu yenilenme, kök hücre yetersizliğine yol açan hastalıklarda göz sağlığını ve görmeyi etkileyecek ciddi tablolar oluşturabiliyor.

Gözün kornea tabakasında (saydam tabaka) kök hücre yetersizliğine yol açan genetik kökenli hastalıklar, uygun olmayan kontakt lens kullanımı, radyoterapi, bağışıklık sistemini baskılayan tedaviler, çeşitli immünolojik kökenli göz hastalıkları, kimyasal yanıklar, bazı göz enfeksiyonları ve ciddi göz alerjileri kök hücre hasarı oluşturabiliyor. Kök hücre implantasyonu, bu hastalıklarda tedavi için temel faktör.

Göz yüzeyi hastalıkları

Laboratuar ortamında çoğaltılarak nakledilen kök hücreler, kornea yüzeyinin restorasyonunu sağlayarak görme fonksiyonunun geri kazanılmasına imkan veriyor. Günümüzde limbal hücrelerin çoğaltılarak nakledilmesi göz yüzey hastalıklarının tedavisinde kullanılırken, retinada doğumsal ya da yaşla birlikte ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanması için yapılan çalışmalar devam ediyor.


Detaylı bilgi ve randevu için:

444 4 548
0850 222 2 548