Kalp ve Damar Cerrahisi

Toplumda en sık görülen hastalıklar arasında olan kalp ve damar hastalıkları ile buna bağlı gelişen kalp krizi, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde bozuyor. Kalp krizi sonrası gelişebilen kalp yetersizliğinin tedavisinde ise artık kök hücre nakli uygulanıyor. Koroner
damarlardan biri tıkandığında, bu damarın beslediği kalp hücreleri ortalama 20 ila 30 dakika içinde ölmeye başlıyor. Damar açılmadığı takdirde hücrelerin çoğu 6 saat içinde ölüyor. Kemik iliğinden alınan kök hücrelerin bu süreci geri döndürdüğüne dair bilimsel kanıtlar var.

İskemik ekstremite problemleri

Kişinin kendi dokularından elde edilen yenileyici hücreler, birçok hastalığın yanı sıra damar tıkanıklıklarında da tedavi olanağı sağlıyor. Bu hastalıkta medikal olarak ilaç, ozon ya da yüksek basınçlı tedaviler uygulanıyor. Cerrahi müdahalede ise son çare olarak amputasyon (damar tıkanıklığı olan bölgenin kesilmesi) ya da sempatektomi (sempatik sinirlerin kesilmesi) işlemi uygulanabiliyor. Ancak bu yöntemler yerine yenileyici hücre uygulamaları yapılması, yaranın kapanması ve dolaşımın yeniden sağlanması için yeni ve etkili bir yöntem olarak ortaya çıkıyor.


Detaylı bilgi ve randevu için:

444 4 548
0850 222 2 548