Kardiyoloji

Kalp kası hücreleri kalp krizi nedeniyle öldüğünde, yerlerine ne yazık ki yeni hücreler gelişmiyor. 2000’li yılların başlarından itibaren kök hücrelerin hastalıklı dokuyu tamir etme özellikleri fark edildi. Bu, kök hücre tedavisinde yeni bir çığır açtı ve tedavide birinci sırayı kalp hastalıklarında kök hücre uygulamaları aldı. Kalp kası, enfarktüsten sonra kalp yetmezliğine yol açacak şekilde hasar görüyor.

Kök hücre tedavisi, kalp kasındaki hasarın tamirinde ve ağır kalp yetmezliğinde kullanılıyor. Enfarktüs geçirmiş hastalarda, kişinin kemik iliğinden alınan kök hücreler ayıklanıp koroner damara enjekte ediliyor. Bu tedavi, yeni damar oluşumunu da sağlayabiliyor. Yapılan araştırmalarda, hastaların kalplerindeki hasarın 6 ay içinde tamamen gerilediğini, kalbin atım gücünün arttığı saptanmış durumda.

Hastanın kendi dokusundan üretilen hücreler kullanılıyor

Kalp dokusuna kök hücre naklinde, hastanın akrabalarından ya da dışarıdan değil, kişinin kendi dokularından hücre alınıyor. Kemik iliğinden alınan örnekten, kişinin kendi kök hücresi elde ediliyor. Bu nedenle, verilen hücrelerin kabul edilmeme şansı yok.

Nakil nasıl yapılıyor?

Kök hücre nakli, anjiyografi yöntemine benzer şekilde ameliyatsız olarak kasık damarından girilip ilerletilen bir borunun içinden kalp dokusuna nakledilmek suretiyle gerçekleştiriliyor. Bu işlem, hastanın mevcut hastalığına göre kalp atardamarı ya da toplardamarı üzerinden yapılıyor.


Detaylı bilgi ve randevu için:

444 4 548
0850 222 2 548